Opis
Manzanilla to odmiana oliwek, która historycznie pochodzi z Cáceres- prowincji regionu Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] za [rzeką] Duero). Region w znacznej części leżący na wyżynie Mesety. Jest to najrzadziej zaludniony obszar Hiszpanii – zaliczany do malowniczych, dzikich. Klimat bardziej morski i łagodniejszy niż w głębi lądu sprzyja uprawie drzew oliwnych. Drzewa oliwne z odmiany manzanilla bardzo dobrze zaadaptowały się w warunkach panujących w rejonie Toledo. Oliwka jest dość duża, podobnie jak Picual, ale bardziej zaokrąglona. Cechą charakterystyczną manzanilli jest soczysty, bardzo apetyczny miąższ. Używana zarówno do produkcji oliwy z oliwek jak i do zaprawiania (piklowania) często ląduje na naszych stołach jako pyszna przekąska.
Manzanilla ma ogromną ilość polifenoli, czyli przeciwutleniacze (antyoksydanty), które zapobiegają utlenianiu się tłuszczów i powstawaniu w organizmie wolnych rodników, działają więc jak naturalna szczepionka przeciwko przedwczesnemu starzeniu się, nowotworom, chorobom serca oraz różnym chorobom cywilizacyjnym. Ponadto odpierają ataki bakterii, wirusów i grzybów. Zatem im większa ich zawartość, tym skuteczniej zwalczają one szkodliwe dla zdrowia czynniki. Bogate w polifenole są oliwy z oliwek zebranych wcześnie, nie całkiem dojrzałych, natychmiast tłoczonych i charakteryzujących się niską kwasowością. Zawartość polifenoli w oliwie bardzo łatwo można rozpoznać w smaku oliwy. Jeśli czujemy pikantny, lekko gorzkawy, pieprzny smak oliwy , który stymuluje apetyt i czyni oliwę lekkostrawną, to znaczy, że oliwa zawiera dużą ilość polifenoli. Taka właśnie jest …. Manzanilla.
Manzanilla to oliwa dla koneserów. Ze względu na dużą ilość polifenoli wydaje się bardzo pikantna. Jest bardzo aromatyczna – wszak manzanilla znaczy po hiszpańsku “rumianek”. Zapach przypomina letnią łąkę, szczaw, soczystą trawę. Początkowo łagodna drażni kubki smakowe na finiszu.
Doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju potraw. Dzięki jej pikantności możemy zrezygnować z dodawania pieprzu. Znakomicie smakuje jajko na twardo polane oliwą. Bardzo dobrze komponuje się również jako dodatek do kasz, pieczonych mięs oraz duszonych warzyw. Najlepiej podawać ją w towarzystwie czerwonego wina.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.